Hipnoza w terapii nadwagi i otyłości

Wokół hipnozy zgromadziło się wiele mitów, jeszcze więcej nieporozumień; także całkiem sporo zwyczajnych półprawd i przekłamań. Pomijając aspekt hipnozy jako gatunku sztuki estradowej ( gdzie rzeczywiście dochodzi do zjawisk „cudownych”) z coraz większym powodzeniem i skutecznością jest wykorzystywana w terapii nadwagi, w ogóle uzależnień. Jej doświadczenia może zaznać każdy człowiek a jeśli tego nie osiąga- problem leży nie po stronie możliwości wejścia w trans a podania właściwej indukcji. Stopień jej dyrektywności oczywiście jest związany ze specyfiką sytuacji, jednakże największą efektywność osiąga się przy zminimalizowaniu a nawet całkowitej jej eliminacji.

Warto parę słów poświecić zagadnieniu hipnozy w kontekście pomocy dzieciom. Czy jest nie tylko etyczne jej wykorzystywanie ale ,przede wszystkim, bezpieczne dla zdrowia młodego pacjenta? Wrażliwość, percepcja bodźców są inne niż w przypadku ludzi dojrzałych; nakłada to na terapeutę obowiązek szczególnego traktowania nierzadko bardzo młodego człowieka- rzecz jasna płci obojga. Nie będzie „odkryciem Ameryki” stwierdzenie, że dziecko reaguje na hipnotyczne uwarunkowania, wchodzi w stan transu częściej niż można by to zauważyć i co ciekawsze -poza jakakolwiek kontrolą. Oponentom pod rozwagę, refleksji polecam obserwację sytuacji, gdzie ogląda ono (dziecko) z ogromnym zainteresowaniem bajkę, słucha ulubionego tekstu czy po prostu zamyśla się- to właśnie wówczas jest w hipnotycznym transie. Często do tego stopnia, ze w ogóle nie reaguje na bodźce zewnętrzne.

Terapeuta, obeznany z dziecięcą symboliką, charakterystycznym obrazem i specyficznymi metaforami jest w stanie, może poprowadzić skuteczną terapię w przypadku nadwagi czy otyłości u dziecka. Oczywiście nadrzędną zasadą i celem jest to, co zawiera dewiza: primum non nocere. Oznacza to, że jeśli w przypadku wykorzystywania hipnozy, nawet głębokiej, w terapii ludzi dorosłych niezbędna jest staranność, profesjonalizm i głęboka empatia w kierunku pacjenta- to w kontaktach z dzieckiem należy dołożyć ostrożność a w moim odczuciu także przekonanie ,ze trans w stanie płytkim ( który jest udziałem w jego codzienności- w zupełności spełni oczekiwania. I nie tylko przekonanie- doświadczenie w pracy z dziećmi całkowicie potwierdziły wyrażone wyżej opinie i spostrzeżenia.

Poprzez hipnoterapię można wskazać drogę, pomóc wykształcić nowe wzorce zachowania i nowe reakcje. Dzięki hipnoterapii praktycznie każda osoba z otyłością lub nadwagą może pozbyć się jej pozbyć – to nie jest kwestia wiary, choć oczywiście pacjent musi w pewien sposób współpracować z hipnoterapeutą. Hipnoza jest uznaną na świecie metodą wspomagania leczenia wielu chorób i siły jej oddziaływania dziś już nikt, a przynajmniej większość obeznanych z tematyką- nie kwestionuje.