Psychodietetyk Anna Romanów - logo
Pomagam
       Wspieram
Motywuję

O mnie

Nazywam się Anna Romanów. Wykształcenie technologa żywności i specjalisty ds. żywienia (DIETETYK) zdobyłam na studiach na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na kierunku Technologia Żywności i Żywienia Człowieka. Dodatkowo tytuł PSYCHODIETETYKA uzyskałam w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej na kierunku Psychodietetyka.

Jestem także członkiem Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Swoje doświadczenie zdobywam w pracy z pacjentami oraz uczestnicząc w licznych kursach, zebraniach, webbinarach i szkoleniach.

W trakcie studiów na kierunku technologii żywienia poznałam „od kuchni” jak powstają produkty, jak wygląda ich linia technologiczna. Jest to bardzo przydatna wiedza, ponieważ wiem dokładnie jak powstają produkty spożywcze, co producenci dodają do nich i dlaczego to robią.

Gdy pracowałam jako dietetyk, zauważyłam, że jest grono pacjentów, którzy mimo stosowania diet, mieli różne wyniki. Często mieli problem z przestrzeganiem zasad diety lub zasad zdrowego odżywiania. Zaczęło mnie zastanawiać, jak to się dzieje, że jednym udaje się schudnąć, inni poddają się już po kilku dniach diety, a jeszcze inni chudną – tyją i tak w kółko. Okazywało się, że wina nie leżała w jadłospisach a wynikała z psychiki, słabej woli i motywacji, braku wsparcia lub wahań emocjonalnych. Często przekazywanie pacjentom odpowiednich zaleceń dietetycznych jest niewystarczające, by trwale zmienili swoje nawyki żywieniowe.

Wtedy właśnie zainteresowałam się nieznaną dotąd nową dziedziną - psychodietetyką
Ogólnie ujmując, jest to połączenie dietetyki z psychologią żywienia. 

Jako już psychodietetyk pomagam pacjentom zmienić ich nawyki żywieniowe poprzez wskazówki dietetyczne (za pomocą konsultacji i indywidualnego jadłospisu) oraz wspomagam rozwiązywać ich problemy, które leżą po stronie psychiki. Motywuję ich do działania, uczę cierpliwości. Pokazuję jak radzić sobie z niepowodzeniami, podjadaniem emocjonalnym (czyli lękiem, stresem, napięciem) lub podjadaniem z przyczyn zewnętrznych (nuda, przyzwyczajenie, przyjęcia ). Ważna jest wiara w siebie i we własne możliwości. Dlatego też często pokazuje pacjentom jak wzmacniać swoją silną wolę, doceniać swoje sukcesy oraz jak być być asertywnym w kwestii jedzenia.

Przekazuję pacjentom, że skuteczność procesu odchudzania jest zatem uzależniona nie tylko od optymalnej diety, ale także od naszej psychiki: wsparcia, motywowania i przekazywania dobrych strategii.

Wspieram i motywuję osoby zmagające się z nadwagą i otyłością, kompulsywnym objadaniem się. Pomagam osobom w różnych jednostkach chorobowych dietozależnych. Często można zapobiegać tym chorobom poprzez umiejętne działanie profilaktyczne.

Dodatkowo odkąd zostałam mamą, bliski jest mi temat prawidłowego żywienia dzieci. Staram nauczyć ich właściwych, zdrowych nawyków żywieniowych, które pozostaną z nimi w życiu dorosłym. Pomagam też młodym rodzicom, którzy nie wiedzą jak dobrze zacząć rozszerzanie diety swoich maluszków. Ustalam dla dzieci odpowiedni schemat żywienia oraz podaję produkty, jakie należy spożywać, a które należy unikać. 

Dodatkowo chętnie pomagam kobietom w ciąży (przez kilka lat byłam wykładowcą w szkole rodzenia) oraz matkom karmiących piersią, by przyszła i obecna mama mogła zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka. 

Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą dwójki cudownych dzieci. W wolnym czasie uwielbiam jeździć na rowerze i ćwiczyć pilates.